BUDMA 2010

By Anonim
Styczeń 18, 2010

Knauf Insulation prezentuje na BUDMIE zrównoważone środowiskowo produkty

Obecnie na budownictwo przypada aż 40% całkowitej światowej konsumpcji energii. Gdybyśmy poprawili energooszczędność naszych domów np. je ocieplając, to współczynnik ten mógłby spaść nawet o połowę.

Jak mieszkać ekologicznie

Budownictwo energooszczędne i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju stało się jednym z wiodących tematów Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2010. Uczestnicy targów mieli okazję zapoznać się i przetestować innowacyjne i energooszczędne produkty w ramach akcji „Mój ŚWIAT jest EKO”, którego Partnerem jest firma Knauf Insulation.

- Udział budownictwa w ogólnym bilansie zużycia energii można zmniejszyć nawet o połowę poprzez poprawę takich elementów, jak chociażby izolacyjność termiczna budynków – mówi dyr. Ewa Kosmala z firmy Knauf Insulation – Niestety wciąż nie potrafimy racjonalnie gospodarować dostępnymi zasobami energetycznymi i w ogromnej mierze bazujemy na szkodliwych substancjach ropopochodnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedostateczna jakość energetyczna budynków kosztuje Europę 270 miliardów euro rocznie.

Z danych zaprezentowanych podczas targów przez firmę Knauf Insulation wynika, że wykorzystanie do budowy domów nowoczesnych, ale jednocześnie już powszechnie dostępnych produktów i technologii, spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju, może przynieść redukcję emisji CO2 do atmosfery na poziomie 460 milionów ton rocznie. W ciągu jednego dnia oszczędzilibyśmy dodatkowo nawet 3,3 miliona baryłek ropy.   

Czas zaoszczędzić energię

 Zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi już od 2020 roku będzie można wznosić budynki tylko o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. A to wiąże się z koniecznością zmiany standardów – zarówno wśród producentów materiałów budowlanych, jak również projektantów, architektów, a na deweloperach i wykonawcach kończąc. Zmiana ta może jednak przynieść tylko same korzyści. W skali globalnej będzie to znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych i poprawa bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei gospodarstwa domowe będą ponosiły znacznie mniejsze koszty ogrzewania.

- Na każdy produkt należy patrzeć nie tylko pod kątem przystępnej ceny, ale przez pryzmat całego cyklu życia – zaznacza dyr. Ewa Kosmala – Od dostarczenia surowców składowych do fabryk, poprzez proces produkcji, a następnie wykorzystanie produktu, na utylizacji kończąc. Nagrodzona na targach statuetką TopBuilder wełna mineralna w innowacyjnej ECOSE® Technology jest tego najlepszym przykładem. Jej produkcja opiera się na wykorzystaniu naturalnie występujących lub wtórnych surowców i jest znacznie mniej energochłonna. Produkt jest wolny od formaldehydu, fenolu, sztucznych barwników, zapewnia bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, jest łatwiejszy w montażu, a przy tym poprawia charakterystykę środowiskową budynków i jakość powietrza wewnątrz budynków.

 Dlatego, choć na etapie realizacji budownictwo energooszczędne pozostaje w skali masowej wciąż kwestią przyszłości, to w sferze już dostępnych możliwości technologicznych jest to realna alternatywa dla dotychczasowych tradycyjnych rozwiązań. Teraz pozostaje tylko zmienić nasze przyzwyczajenia i przekonać się do nowych, innowacyjnych pomysłów. Oby się to udało.