Czy warto ocieplać stary dom?

By knauf_insulation
Listopad 27, 2021

Większość polskich domów jednorodzinnych pamięta czasy, w których nie przejmowano się efektywnością energetyczną budynków. Reliktem tych czasów są przede wszystkim nieocieplone mury oraz przestarzałe urządzenia grzewcze.

Jednocześnie większość tego typu budynków wciąż posiada ogromny potencjał, aby stać się nowoczesnymi energooszczędnymi domami. Przebudowa starego domu zazwyczaj nie jest do tego konieczna. Czy warto ocieplać stary dom? A może lepiej pozbyć się nieruchomości i wybudować nową zgodnie ze współczesnymi trendami?

Czy ocieplanie starego domu się opłaca?

Budowa nowego domu to wydatek przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Niewielu Polaków może bez wysiłku pozwolić sobie na taką inwestycję. Choćby z tego względu domy rodzinne odziedziczone po przodkach lub starsze nieruchomości wymagające przed zamieszkaniem wkładu pieniężnego mają naprawdę duży potencjał. Wydatki na termomodernizację budynku, przede wszystkim związane z jego termoizolacją, wynoszą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. To suma zdecydowanie bardziej osiągalna dla przeciętnego Kowalskiego, a należy pamiętać, że termomodernizację można obecnie sfinansować w dużej mierze z udziałem funduszy publicznych. Ocieplanie starego budynku jest opłacalne zarówno w przypadku, kiedy mury nigdy nie były pokryte warstwą izolacji, jak i wtedy, gdy obecna warstwa izolacji, ułożona na przykład w latach 90., nie spełnia już swojej funkcji i współczesnych norm. Być może koszt inwestycji wzrośnie o 20-30%, ale to wciąż dobry interes w porównaniu do zakupu nowego domu bądź jego wybudowania. Innymi słowy – ocieplanie starego domu bardzo się opłaca.

 

Termoizolacja, zwłaszcza wzbogacona o wymianę urządzenia grzewczego, okiem i drzwi wejściowych szybko zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Oszczędności w sezonie grzewczym sięgają nawet 50%, co oznacza, że inwestycja ma szansę zwrócić się po kilkunastu latach, a nawet dekadzie i to bez uwzględnienia wsparcia z funduszy publicznych.

Czy przebudowa starego domu jest konieczna do jego ocieplenia?

Potencjalnym inwestorom nierzadko wydaje się, że gruntowna przebudowa starego domu jest niezbędna, aby uzyskał on wystarczającą efektywność energetyczną. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście współczesne domy pasywne nieprzypadkowo przyjmują konkretne proste bryły, które sprzyjają zachowaniu energii cieplnej. Jednakowoż kluczową rolę w efektywności energetycznej odgrywa nie bryła budynku, a jego termoizolacja. W typowym domu z dachem spadzistym aż 30% energii cieplnej wydostaje się na zewnątrz przez nieocieplony dach, a drugie tyle przez pozbawione termoizolacji mury budynku. Kolejne pozycje na liście zajmują wentylacja, okna oraz piwnica. Aby budynek stał się energooszczędny, przebudowa starego domu nie jest konieczna – wystarczy solidna warstwa ocieplenia, jaką zapewni wełna mineralna.

Jaki materiał najlepiej nadaje się do termoizolacji istniejącego budynku?

To właśnie wełna mineralna szklana lub skalna stanowi zdecydowanie najczęstszy wybór wśród inwestorów ocieplających stare domy oraz nowe inwestycje. Jakie właściwości wełny mineralnej decydują o jej ogromnej popularności?

Niski współczynnik przewodzenia ciepła – im wartość tego parametru jest niższa, tym lepiej z punktu widzenia inwestora, ponieważ przegroda budowlana wykonana z materiału o niskim przewodzeniu ciepła naturalnie zapobiega jego przedostawaniu się na zewnątrz. Wełna mineralna wypada pod tym względem doskonale, osiągając wartość tego współczynnika na poziomie nawet 0,032 W/mK. Wystarczy więc odpowiednio dobrać grubość warstwy termoizolacyjnej, aby cieszyć się doskonałą termoizolacją.

Izolacja akustyczna – ocieplenie ścian i stropów starego domu przy pomocy wełny mineralnej rozwiązuje kolejny potencjalny problem, z jakim mogliby się zmagać domownicy. Chodzi o hałasy dobiegające z zewnątrz budynku. Tak się składa, że wełna mineralna wykorzystywana do ocieplenia jest również doskonałym izolatorem akustycznym. Dzięki temu nawet budynki jednorodzinne usytuowane w pobliżu ruchliwych dróg, jak i torów kolejowych, mogą zostać odpowiednio wyciszone. Przy pomocy wełny mineralnej odbywa się także izolacja ścian wewnętrznych – nośnych oraz działowych. Warto pamiętać o tym, że spokój i intymność domowników mogą również zakłócać dźwięki dobiegające z wnętrza budynku, czyli innych pomieszczeń, takie jak domowe urządzenia czy muzyka.

Paroprzepuszczalność – wełna mineralna charakteryzuje się niskim oporem dyfuzyjnym, a więc nie posiada właściwości higroskopijnych. Dzięki temu para wodna swobodnie przenika przez warstwę termoizolacji. To bardzo ważne – stare domy cierpią niekiedy na problem nieefektywnej wentylacji. Termoizolacja wykonana z wełny mineralnej pozwala usuwać nadmiar wilgoci z wnętrza budynku, aby stworzyć komfortowe warunki domownikom i zapobiegać powstawaniu pleśni, do czego dochodzi w skrajnych przypadkach.

Wysoka ognioodporność – wełna mineralna ma jeszcze jedną ogromną zaletę w kontekście ocieplania starego domu – jest materiałem niepalnym. Wełna topi się dopiero po pewnym czasie w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza, ale nie emituje przy tym dymu, co sprawia, że stanowi skuteczną zaporę antyogniową. To niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa.

Jak przygotować stary dom do termomodernizacji?

Przebudowa starego domu nie jest konieczna do jego ocieplenia, ale zawsze wymaga przygotowania do termoizolacji. Na czym ono polega? Mury starego budynku, który przez lata pozostawał nieocieplany, nierzadko pozostają wilgotne. W takich warunkach ocieplanie starego budynku nie ma sensu. Przed przystąpieniem do inwestycji mury wymagają dokładnego osuszenia, bo w przeciwnym razie warstwa kleju nie będzie zapewniała wystarczającej przyczepności. Wilgoć może pochodzić z opadów atmosferycznych, ale również z fundamentów. Osuszanie ścian można przeprowadzić przy pomocy iniekcji specjalnego preparatu, który krystalizuje się w kontakcie z wodą.

 

Ocieplanie starego domu może wymagać usunięcia tynku, o ile oczywiście budynek był wcześniej pokryty elewacją. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić jej stan. Jeśli tynk kruszy się, posiada wiele nierówności i zagłębień, i ma tendencję do odwarstwiania, prawdopodobnie niezbędne będzie jego całkowite skucie, co nieco wydłuży inwestycję i podwyższy jej koszty, ale jest niezbędne, aby ocieplenie starego domu miało sens. Warto pamiętać, że usunięcia może wymagać tynk tylko z niektórych części murów – z różnych przyczyn, takich jak zjawiska atmosferyczne – ponieważ jego stan bywa odmienny na każdej ze ścian. Tam, gdzie tynk doskonale trzyma się murów, warstwę termoizolacji można położyć bezpośrednio na nim. Jednak przed przystąpieniem do pracy trzeba usunąć z muru wszelkie zanieczyszczenia, na przykład brud i pleśń, które mogły przez lata odkładać się na zawilgoconych ścianach.

Jak prawidłowo wykonać ocieplanie starego domu?

Skuteczne ocieplanie starego domu zależy od dokładności przeprowadzenia inwestycji. Wełna mineralna jest materiałem sprężystym i elastycznym, dzięki czemu po odpowiednim zamocowaniu w strukturze termoizolacji nie pozostaną wolne przestrzenie. Należy pamiętać o ścisłym rozmieszczeniu płyt wełny mineralnej, doborze kleju zgodnie z zaleceniami producenta, jak również wbiciu kołków mocujących, które dodatkowo przytwierdzą warstwę izolacji do ścian. W ten sposób ogranicza się ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które ciepło wydostawałoby się na zewnątrz.

Co dodatkowo zwiększy efektywność energetyczną budynku?

Ocieplanie starego domu w formie ułożenia wełny mineralnej na ścianach i stropach to najważniejszy element termomodernizacji. Oprócz niego warto zdecydować się także na inne inwestycje podwyższające efektywność energetyczną budynku. Jedną z ważniejszych jest wymiana urządzenia grzewczego. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne są zdecydowanie bardziej wydajne od przestarzałych pieców węglowych bądź wykorzystujących inne paliwa stałe. Poza tym ogrzewanie gazowe jest metodą ekologiczną, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia czystości powietrza. Planując termomodernizację starego budynku, warto pomyśleć także o wymianie stolarki okiennej. Nowoczesne okna pasywne charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co jeszcze mocniej ogranicza straty ciepła. Bardzo dobrym wyborem jest ich montaż bezpośrednio w warstwie termoizolacji.

Jak zdobyć fundusze na ocieplanie starego domu?

Ocieplanie starego domu to inwestycja sięgająca zazwyczaj kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale z pewnością bardzo szybko się zwróci. Warto ją rozważyć, tym bardziej że właściciele budynków jednorodzinnych mogą obecnie skorzystać ze wsparcia z funduszy publicznych. Do wyboru pozostaje Program Czyste Powietrze w postaci dotacji sięgającej nawet 37 tysięcy zł. Alternatywne rozwiązanie stanowi ulga termomodernizacyjna pozwalająca zmniejszyć podstawę opodatkowania o nawet 53 tysięcy zł, pod warunkiem wydania tych pieniędzy na termomodernizację. Ocieplanie starego domu nigdy nie było tak bardzo opłacalne, jak obecnie!