Jak skonstruowany jest dach płaski?

By Knauf Insulation
Czerwiec 10, 2022

Konstrukcja dachu płaskiego

Dachy płaskie to rozwiązanie stosowane najczęściej w budownictwie wielorodzinnym i przemysłowym. W ostatnim czasie z uwagi na minimalistyczne i nowoczesne trendy w budownictwie jednorodzinnym również w tym segmencie coraz częściej projektowane są dachy płaskie. Mają one kilka zalet do których należą maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej na ostatnim piętrze i możliwość zagospodarowania przestrzeni zielonej czy nawet ogrodu. Tego typu dachy płaskimi są tylko z nazwy. W rzeczywistości dla prawidłowego odpływu wody opadowej ich nachylenie powinno wynosić między 3 a 11 stopni. Ze względu na konstrukcję tego rodzaju zwieńczenia budynku dachy można podzielić na wentylowane i niewentylowane. W dachu płaskim wentylowanym najczęściej na stropie układamy konstrukcję drewnianą zwieńczoną sklejką lub płytą OSB. W ściankach kolankowych takiego dachu umieszczone są otwory przez które dostaje się powietrze i odprowadza parę wodną z materiału termoizolacyjnego. Przepusty powinny być zabezpieczone siatką ochronną dla zabezpieczenia przed wtargnięciem pod konstrukcję ptaków i owadów.  W przypadku stropodachów pełnych wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegają.

Dach płaski- warstwy w układzie wentylowanym

W przypadku dachu wentylowanego nad warstwą nośną, którą z reguły jest płyta żelbetowa układana jest folia paroizolacyjna. Następnie układane są płyty termoizolacyjne. Dla tego rodzaju układu z uwagi na to, że termoizolacja leży luzem i nie dociska jej kolejna warstwa można zastosować zarówno styropian, wełnę mineralną skalną, wełnę mineralną szklaną, wełnę drzewną czy wełnę wdmuchiwaną luzem. Na konstrukcji wiązarów po ułożenia sztywnego poszycia układamy materiał pokryciowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest papa termozgrzewalna układana podwójnie. Na rynku dostępne są rzadziej stosowane papy tradycyjne oraz papy SBS (styren-butadien-styren), rzadziej stosowane są papy APP (atactic polypropylene polymer). Oprócz pap materiałem hydroizolacyjnym mogą być również inne pokrycia, które można układać jednowarstwowo. Należą do nich: pokrycia na bazie gumy EPDM (ethylene propylene diene monomer); membrany na bazie tworzyw sztucznych PVC (polyvinylchloride) oraz TPO (Thermoplastic polyolefin).

Dach płaski- schemat układu niewentylowanego

Stropodach niewentylowany jak sama nazwa wskazuje nie posiada pustki powietrznej pomiędzy warstwami. Spadki kształtowane są przez wylanie betonu lub układanie płyt na podsypce piaskowej lub keramzytowej. Stropodachy niewentylowane ociepla się styropianem lub wełną w postaci płyt o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie. Można również użyć twardych płyt z pianki poliuretanowej. Do izolacji termicznej tego rodzaju stropodachu świetnie sprawdzą się płyty z wełny mineralnej Knauf Insulation. Oferowane jest 6 produktów wykonanych z wełny skalnej. Są to płyty SmartRoof przeznaczone do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwpożarowej dachów płaskich. Produkty są hydrofobizowane w całym przekroju, całkowicie niepalne oraz stabilne wymiarowo nawet przy dużych wahaniach temperatur. Oferowane jest pełne spektrum grubości poczynając od 30 mm do nawet 200 mm grubości w jednej warstwie i parametrach λ od 0,038 do 0,035 W/(m·K). Aby osiągnąć wymagany współczynnik U= 0,15 W/(m2K) wymagany dla dachów budynków mieszkalnych można zastosować płyty SmartRoof Top λ=0,38 W/(m·K) o grubości 24 cm lub 22 cm płyt Smart RoofBase λ=0,35 W/(m·K). Jeżeli budynek przewiduje wyższy standard energetyczny niż minimalne wymagania przepisów odpowiednie będą grubości 25-30 cm.

Stropodach niewentylowany charakteryzuje się łatwością wykonania, ale posiada jedną wadę. Para wodna przechodząca przez przegrodę poziomą może zbierać się pod pokryciem i powodować czasowe zawilgocenie. Zapobiec temu problemowi można stosując warstwę podkładową pod pokrycie, która posiada niewielkie kanaliki, przebiegające wraz ze spadkiem dachu. Wariant ten nazywany jest stropodachem niewentylowanym przewietrzanym. Stropodachy niewentylowane możemy również wykonywać w odwróconym układzie warstw. Taki wariant ma coraz więcej zwolenników z uwagi na możliwość wykonania dachu zielonego. Tego typu dachy projektowane są nie tylko, aby przywrócić naturalny zielony element w tkance miejskiej, ale także aby zapewniać rozwiązanie ważnych problemów obszarów zurbanizowanych, do których należą miejskie wyspy ciepła i zarządzanie wodą z nagłych silnych opadów.

Budowa dachu płaskiego w odwróconym układzie warstw

W tradycyjnej wersji z hydroizolacją na zewnątrz membrany narażone są na duże wahania temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. W dachu o odwróconym układzie warstw na stropie z ukształtowanym spadkiem układa się najpierw izolację przeciwwodną a na niej ocieplenie odporne na trwałe zawilgocenie lub obustronnie zabezpieczone przed wtargnięciem wody. Zwieńczenie dachu stanowi geowłóknina z warstwą dociskową jak posypka żwirowa. Woda opadowa odbierana jest przez system odwadniający zarówno znad i spod ocieplenia. Taki dach można również ukształtować jako dach zielony a nawet ogród. Doskonałym przykładem systemu dachu zielonego może być Urbanscape firmy Knauf.  To innowacyjny, lekki i łatwy w montażu system dachu zielonego z wysoką retencją wody, opracowany specjalnie dla dachów zielonych w budynkach mieszkalnych, niemieszkalnych oraz budynkach przemysłowych w strefach zurbanizowanych. Urbanspace to kompletne rozwiązanie składające się z membrany ochronnej, folii drenażowej retencyjnej, podłoża Green Roll oraz kobierca Sedum-mix biodegradowalnego który zawiera od 10 do 12 różnych gatunków rozchodnika.

Wykończenie dachu płaskiego

W przypadku każdego elementu budynku ważne jest jego wykończenie i dbałość o detale. Bardzo uważnie należy połączyć pasy membrany hydroizolacyjnej, lub papy, aby zapewnić szczelność pokrycia. Przy attykach należy wykonać kliny spadkowe chroniące hydroizolację przez załamaniem. Same attyki można wykończyć blachą ocynkowaną lub aluminiową. Woda zalegająca na dachu płaskim może powodować szereg problemów, dlatego warto dołożyć wszelkiej staranności, aby odpowiednio uformować spadki i otwory spustowe a w przypadku dachów odwróconych dokładnie ułożyć folię drenażową. Właściwie wykonane wykończenie i detale pozwolą się cieszyć trwałością i funkcjonalnością dachu płaskiego przez długie lata