Jaką wełnę mineralną wybrać i jak ocieplić nią dach i poddasze?

By Knauf Insulation
Czerwiec 07, 2022

Ocieplanie watą mineralną

Ochrona środowiska, redukcja emisji CO2 orazrosnące koszty energii to aspekty, w kontekście których odpowiednie produkty termoizolacyjne nabierają coraz większego znaczenia. Ocieplenie domu to przedsięwzięcie, które ma na celu zredukowanie zużycia energii budynku. Do elementów podlegających zastosowaniu termoizolacji należą ściany fundamentowe, podłoga na gruncie, ściany oraz dach. Dla każdego z tych elementów należy zastosować materiały spełniające minimalne wymagania przepisów. Do najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych należą wełna i styropian. Do ocieplenia fundamentów zwykle używamy twardego styropianu ekstrudowanego XPS, przy pozostałych elementach budynku sprawdzi się styropian ekspandowany ESP lub wełna szklana bądź skalna. Ze względu na swe naturalne pochodzenie, całkowitą niepalność i dobre parametry akustyczne wełna mineralna ma coraz więcej zwolenników.

Ocieplanie dachu watą mineralną

Nie bez powodu mówi się, że ciepło „ucieka” do góry, a dach jest jednym z elementów budynku, na który pod kątem termicznym warto zwrócić szczególną uwagę. W zależności od obiektu i użytej wentylacji szacuje się, że straty ciepła przez dach mogą wynosić od 10 do nawet 25%. Najczęstszymi produktami wybieranymi do ocieplenia poddasza są wełna mineralna szklana stosowana między krokwiami oraz wełna mineralna skalna układana w postaci zabezpieczonych płyt nakrokwiowych lub tradycyjnie międzykrokwiowo. W przypadku ocieplenia poddasza nie stosujemy kleju czy kołków do waty mineralnej jak w przypadku ścian a produkt układamy zwykle bez zamocowania mechanicznego.

Montaż waty mineralnej na poddaszu

Przy dociepleniu poddasza układanie wełny uzależnione jest od warstw dachu. W przypadku układania na krokwiach wysokoparoprzepuszczalnej membrany wełnę można układać bezpośrednio pod wiatroizolacją. W sytuacji zastosowania pełnego deskowania należy zachować szczelinę wentylacyjną gr. 2-3 cm pod deskowaniem. W praktyce wykonuje się ją stosując ograniczenie z rozciąganego krzyżowo sznurka do waty mineralnej bądź żyłki czy drutu. Wełnę stosowaną pomiędzy krokwiami docinamy o 2 cm szerszą niż przestrzeń, w której będzie zastosowana. Dzięki temu materiał będzie ściśle przylegać do krokwi i redukowane będą nieszczelności wynikające z odchyłek drewna co powoduje redukowane mostków termicznych. W przypadku niskiej wysokości krokwi nie wystarczy tylko zastosować wełnę między tymi elementami, ale także należy wykonać dodatkowy ruszt pod krokwiami wraz z kolejną warstwą wełny.

Ile kosztuje położenie waty mineralnej?

Ceny robocizny z uwagi na brak wykwalifikowanych wykonawców oraz częściowy odpływ pracowników budowlanych z Ukrainy nadal rosną. Wartość wykonania ocieplenia na poddaszu użytkowym w 2022 roku oscyluje od 80 do 100 zł. za m2. Nawet najlepsze materiały budowlane wymagają fachowego montażu, warto więc wybierać wykonawców z doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się wieloma udanymi realizacjami lub wykonawców z polecenia. Należy również zwrócić uwagę czy członkowie ekip budowlanych uczestniczyli w szkoleniach producentów i zweryfikować posiadane kwalifikacje pytając o certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu. Przy problemach w znalezieniu wykonawcy warto również posiłkować się informacją od producenta. Zwykle firmy oferujące rozwiązania termoizolacyjne posiadają bazę rekomendowanych wykonawców i mogą pomóc w znalezieniu ekipy montażowej.

Grubości waty mineralnej

Przy obecnie obowiązujących przepisach wymagań termicznych dla dachu U=0,15 W/(m2K) dla budynków mieszkalnych grubość wełny na poddaszu w zależności od rozstawu krokwi oraz współczynnika przewodzenia ciepła będzie wahać się w granicach 20-30 cm. Grubość wełny należy dobrać w zależności o wysokości krokiew. Im niższy współczynnik Lambda tym mniejszą grubość wełny można zastosować.  Knauf oferuje bogatą ofertę grubości wełny: 5 cm, 6 cm, 8cm, 10 cm, 12cm, 14 cm, 15 cm, 16 cm, 18 cm i 20 cm. W praktyce te grubości i ich kombinacje pozwalają na dowolne wypełnienie przestrzeni międzykrokwiowej oraz podkrokwiowej.

Wata mineralna- wymiary

Wełna mineralna szklana produkowana jest w różnych grubościach dostosowanych do potrzeb inwestora. Knauf oferuje wełnę zwijaną w paczki o szerokości 120 mm. Im mniejsza grubość materiału tym większa długość rolki. Kalkulację ilości wełny możemy wykonać na podstawie projektu architektoniczno-budowlanego lub ewentualnie dokonać pomiarów z „natury” wykonanego już poddasza. W przeliczeniu ilości wełny odpowiedniej do naszego projektu może pomóc pracownik hurtowni, w której zakupujemy towar, wykonawca lub Przedstawiciel Handlowy producenta, którego markę wybierzemy.

Wata mineralna- jaka najlepsza?

Jedną z najbardziej istotnych cech wełny szklanej jest jej niepalność. Produkty odznaczają się klasą A1 czyli są materiałem niepalnym, który nie przyczynia się do rozwoju ognia, nawet w warunkach rozwiniętego pożaru (800 °C), nie zapala się (nie wydziela ciepła, dymu ani płonących kropel lub cząstek). 

Kolejnym istotnym parametrem, który określa produkty termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła λ mierzony w W/(m·K). Im mniejsza wartość tego współczynnika tym lepsza izolacyjność termiczna materiału. Gęstość i ciężar wełny to również istotna cecha z punktu widzenia konstrukcyjnego. Produkty o mniejszym ciężarze nie obciążają znacznie konstrukcji co jest szczególnie istotne przy renowacjach budynków.

 

Wata mineralna- cena

Ceny wełny mineralnej szklanej zależą od jej grubości oraz parametrów technicznych takich jak współczynnik przewodzenia ciepła lambda czy izolacyjności akustycznej. Ceny Knauf Unifit 035 o grubości 15 centymetrów rozpoczynają się już od 30 zł/m2 brutto. Z uwagi na coraz wyższe ceny energii i gazu warto zainwestować w lepsze produkty termoizolacyjne, które zwrócą się w cyklu życia budynku. Przykładem może być zaawansowana technologicznie wełna Knauf Unifit 032.