News

Klimatyczny "code red". Dlaczego potrzebujemy działań na rzecz klimatu?

By Knauf Insulation
Wrzesień 21, 2021

Tragiczne powodzie, niszczycielskie pożary i cyklony. Mroźna zima i nieznośnie gorące lato – rok 2021 został zdominowany przez ekstremalne zjawiska pogodowe w każdym regionie Świata.

Odliczamy dni do listopadowego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. a światowi przywódcy są zgodni, że rok 2020 był najcieplejszym rokiem w historii. Ostrzeżenia o ekstremalnych warunkach pogodowych są traktowane dziś poważniej niż kiedykolwiek.

Według najnowszego raportu naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działalność człowieka „jednoznacznie” zmienia klimat w bezprecedensowy sposób – odkrycia zostały opisane przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa jako „czerwony kod dla ludzkości”.

Budynki są odpowiedzialne za 36% emisji CO2 w Europie 

Więc co możemy zrobić? Raport wyjaśnia, że ​​jeśli nie nastąpi trwała redukcja emisji gazów cieplarnianych, „ograniczenie ocieplenia o 1,5ºC będzie poza zasięgiem”.

W Knauf Insulation realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju For a better world — to przesłanie, które podkreślamy podczas Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego, który koncentruje się na #BuildingResilience dla zmian klimatycznych, ludzi i gospodarek.

David Ducarme, nasz Group Chief Operating Officer: „Ponieważ budynki odpowiadają za 36% emisji dwutlenku węgla w Europie, konsekwentnie prowadzimy kampanię na rzecz renowacji budynków, która ma być centralnym elementem polityki Unii Europejskiej do 2050 r. Europa ma ambicje, by stać się pierwszym kontynentem o zerowej emisji dwutlenku węgla na świecie."

Zdjęcie po prawej: David Ducarme, nasz dyrektor operacyjny, wziął udział jako prelegent w sesji „Budowanie rozpędu prywatnego i publicznego za falą renowacji UE” podczas wirtualnego szczytu BUILD UPON2.

BUILDING UPON2 SUMMIT.PNG

Renowacje wymagają skupienia się na jakości


Oczekuje się, że rynek remontowy będzie się szybko rozwijał. W Knauf Insulation z zadowoleniem przyjęliśmy plany Komisji Europejskiej dotyczące renowacji 35 milionów budynków do 2030 r., renowacji 3% wszystkich budynków publicznych każdego roku oraz kierowanie dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 na projekty dotyczące działań na rzecz klimatu, takie jak inicjatywy remontowe.

Jednakże ważne jest, aby jakość prac renowacyjnych i materiałów zapewniały rzeczywistą wydajność i widoczne, mierzalne rezultaty, za które klienci są gotowi zapłacić

Jak możemy to osiągnąć? Musimy skoncentrować się na jakości, aby zaoferować usługę, której ludzie będą mogli zaufać i zapewnić jasne ramy regulacyjne, które wzmocnią to zaufanie.
David Ducarme, Group Chief Operating Officer, Knauf Insulation

W 2019 roku stworzyliśmy firmę Knauf Energy Solutions, aby lepiej zrozumieć kwestie renowacji budynków i zapewnić kompleksową obsługę, która zagwarantuje jakość wykonania, standardy instalacji i wysokiej jakości materiały, na które zasługują nasi klienci.

STANDARDY RENOWACJI


Po pierwsze, dbałość o szczegóły podczas modernizacji ma kluczowe znaczenie. Po drugie, konieczne jest obiektywne zmierzenie wyników tych prac renowacyjnych pod kątem osiągniętych oszczędności energii i emisji. Innymi słowy, zapewnienie wymiernych, rzeczywistych wyników wydajności zapewnia wysoką jakość pracy.

Opierając się na tej zasadzie, rewizja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków w Europie pod koniec tego roku daje możliwość wprowadzenia standardu gruntownej renowacji i minimalnych standardów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.

Aby zapewnić powodzenie wszelkich standardów, kluczowe jest zaufanie do wyników renowacji i dlatego Knauf Insulation wzywa również do zharmonizowanego systemu certyfikacji UE dla liczników efektywności energetycznej.

W Knauf Insulation zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla poprzez minimalizację wpływu naszych produktów i procesów produkcyjnych na środowisko.

Naszym celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w naszych produktach o 15% do 2025 r. w porównaniu z 2019 r., który opiera się na naszym sukcesie w redukcji emisji o 23% w ciągu dekady od 2010 do 2020 r.

Od instalacji paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych do generowania zielonej energii na miejscu po kontrakty energetyczne z dostawcami „czystszej” energii ze źródeł wiatrowych, słonecznych i wodnych, badamy wszystkie możliwości dekarbonizacji naszych procesów, jednocześnie badając potencjał alternatywnych źródeł energii przyszłości, takich jak wodór i biogaz.

Wykorzystujemy również więcej materiałów pochodzących z recyklingu do naszej szklanej wełny mineralnej, która generuje niższe emisje niż surowce pierwotne, i pilotujemy nowe procesy recyklingu złomu izolacyjnego z placów budowy i rozbiórki w celu ponownego wykorzystania w naszych procesach produkcyjnych.

 

Nigdy też nie należy zapomnieć, że w ramach zrównoważonego rozwoju jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie najlepszych możliwych rozwiązań energooszczędnych.
Vincent Briard, Group Sustainability Director, Knauf Insulation

W ciągu ostatniej dekady firma Knauf Insulation wyprodukowała prawie 14 milionów ton skalnej i szklanej wełny mineralnej — jej zastosowanie pozwoliło zaoszczędzić więcej niż równowartość rocznej emisji dwutlenku węgla w Belgii. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale jak wskazuje raport IPCC, czas ma kluczowe znaczenie. Być może osiągnęliśmy bardzo dużo, ale przed nami jeszcze długa droga. Wszyscy musimy teraz działać na rzecz lepszego świata”.