Klimatyczny "code red". Dlaczego potrzebujemy działań na rzecz klimatu?
Tragiczne powodzie, niszczycielskie pożary i cyklony. Mroźna zima i nieznośnie gorące lato – rok 2021 został zdominowany przez ekstremalne zjawiska pogodowe w każdym regionie Świata.
Odliczamy dni do listopadowego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. a światowi przywódcy są zgodni, że rok 2020 był najcieplejszym rokiem w historii. Ostrzeżenia o ekstremalnych warunkach pogodowych są traktowane dziś poważniej niż kiedykolwiek.
Według najnowszego raportu naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działalność człowieka „jednoznacznie” zmienia klimat w bezprecedensowy sposób – odkrycia zostały opisane przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa jako „czerwony kod dla ludzkości”.
Budynki są odpowiedzialne za 36% emisji CO2 w Europie
Więc co możemy zrobić? Raport wyjaśnia, że jeśli nie nastąpi trwała redukcja emisji gazów cieplarnianych, „ograniczenie ocieplenia o 1,5ºC będzie poza zasięgiem”.
W Knauf Insulation realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju For a better world — to przesłanie, które podkreślamy podczas Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego, który koncentruje się na #BuildingResilience dla zmian klimatycznych, ludzi i gospodarek.
David Ducarme, nasz Group Chief Operating Officer: „Ponieważ budynki odpowiadają za 36% emisji dwutlenku węgla w Europie, konsekwentnie prowadzimy kampanię na rzecz renowacji budynków, która ma być centralnym elementem polityki Unii Europejskiej do 2050 r. Europa ma ambicje, by stać się pierwszym kontynentem o zerowej emisji dwutlenku węgla na świecie."
Zdjęcie po prawej: David Ducarme, nasz dyrektor operacyjny, wziął udział jako prelegent w sesji „Budowanie rozpędu prywatnego i publicznego za falą renowacji UE” podczas wirtualnego szczytu BUILD UPON2.
Renowacje wymagają skupienia się na jakości
Oczekuje się, że rynek remontowy będzie się szybko rozwijał. W Knauf Insulation z zadowoleniem przyjęliśmy plany Komisji Europejskiej dotyczące renowacji 35 milionów budynków do 2030 r., renowacji 3% wszystkich budynków publicznych każdego roku oraz kierowanie dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 na projekty dotyczące działań na rzecz klimatu, takie jak inicjatywy remontowe.
Jednakże ważne jest, aby jakość prac renowacyjnych i materiałów zapewniały rzeczywistą wydajność i widoczne, mierzalne rezultaty, za które klienci są gotowi zapłacić.
W 2019 roku stworzyliśmy firmę Knauf Energy Solutions, aby lepiej zrozumieć kwestie renowacji budynków i zapewnić kompleksową obsługę, która zagwarantuje jakość wykonania, standardy instalacji i wysokiej jakości materiały, na które zasługują nasi klienci.
STANDARDY RENOWACJI
Po pierwsze, dbałość o szczegóły podczas modernizacji ma kluczowe znaczenie. Po drugie, konieczne jest obiektywne zmierzenie wyników tych prac renowacyjnych pod kątem osiągniętych oszczędności energii i emisji. Innymi słowy, zapewnienie wymiernych, rzeczywistych wyników wydajności zapewnia wysoką jakość pracy.
Opierając się na tej zasadzie, rewizja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków w Europie pod koniec tego roku daje możliwość wprowadzenia standardu gruntownej renowacji i minimalnych standardów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.
Aby zapewnić powodzenie wszelkich standardów, kluczowe jest zaufanie do wyników renowacji i dlatego Knauf Insulation wzywa również do zharmonizowanego systemu certyfikacji UE dla liczników efektywności energetycznej.
W Knauf Insulation zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla poprzez minimalizację wpływu naszych produktów i procesów produkcyjnych na środowisko.
Naszym celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w naszych produktach o 15% do 2025 r. w porównaniu z 2019 r., który opiera się na naszym sukcesie w redukcji emisji o 23% w ciągu dekady od 2010 do 2020 r.
Od instalacji paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych do generowania zielonej energii na miejscu po kontrakty energetyczne z dostawcami „czystszej” energii ze źródeł wiatrowych, słonecznych i wodnych, badamy wszystkie możliwości dekarbonizacji naszych procesów, jednocześnie badając potencjał alternatywnych źródeł energii przyszłości, takich jak wodór i biogaz.
Wykorzystujemy również więcej materiałów pochodzących z recyklingu do naszej szklanej wełny mineralnej, która generuje niższe emisje niż surowce pierwotne, i pilotujemy nowe procesy recyklingu złomu izolacyjnego z placów budowy i rozbiórki w celu ponownego wykorzystania w naszych procesach produkcyjnych.
W ciągu ostatniej dekady firma Knauf Insulation wyprodukowała prawie 14 milionów ton skalnej i szklanej wełny mineralnej — jej zastosowanie pozwoliło zaoszczędzić więcej niż równowartość rocznej emisji dwutlenku węgla w Belgii. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale jak wskazuje raport IPCC, czas ma kluczowe znaczenie. Być może osiągnęliśmy bardzo dużo, ale przed nami jeszcze długa droga. Wszyscy musimy teraz działać na rzecz lepszego świata”.
Raport: Minimalne normy charakterystyki energetycznej dla budynków w Polsce
Nowe opakowania produktów Knauf Insulation
W Knauf Insulation działamy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego dążymy do zminimalizowania śladu węglowego i wdrażamy gospodarkę cyrkularną (reduce, reuse, recycle). Oferujemy produkty, które pomagają tworzyć energooszczędne budynki. Nowe opakowania wełny Knauf to kolejny krok w zmniejszeniu wpływu na środowisko. Pack it Smart!
30.08.2023