Konferencja Klimatyczna ONZ

By Anonim
Grudzień 09, 2009

Knauf Insulation o budownictwie zrównoważonym w Kopenhadze 

O budownictwie zrównoważonym środowiskowo w Kopenhadze Tony Robson – CEO firmy Knauf Insulation - poruszył podczas Konferencji Klimatycznej ONZ (COP15) istotny temat efektywności energetycznej oraz konieczności ograniczenia zużycie energii.

Podczas gdy przedstawiciele różnych krajów rozmawiali w Kopenhadze na temat poziomu niezbędnej redukcji emisji gazów cieplarnianych w celu powstrzymania zmian klimatu, Tony Robson - CEO firmy Knauf Insulation zwrócił uwagę wszystkich na najbardziej ekonomiczne i efektywne rozwiązanie, które niesie efektywność energetyczna budynków. 

Trzeciego dnia szczytu, CEO firmy Knauf Insulation - Tony Robson przemawiał podczas konferencji tematycznej zorganizowanej przez Responding to Climate Change (RTCC). CEO firmy Knauf Insulation przypomniał słuchaczom o istotnej roli budynków w walce ze zmianami klimatu - aż 40% światowej energii jest zużywana w budynkach. Redukcja tego wskaźnika o połowę, przyniosłaby ogromne oszczędności, zarówno poszczególnym mieszkańcom i właścicielom domów, jak również całemu społeczeństwu. Tony Robson podkreślił również, że „Każde euro wydane na izolację budynku zapewnia w czasie jego użytkowania do 11 euro zwrotu. Biorąc pod uwagę miliony nieocieplonych lub niedostatecznie ocieplonych budynków jest to ogromny potencjał oszczędności”.

Rola, jaką budynki muszą odegrać w walce ze zmianami klimatu jest coraz bardziej doceniana na całym świecie. Unia Europejska ustanowiła w ostatnim czasie nowe prawo dotyczące efektywności energetycznej budynków, które będzie obowiązywało budynki wznoszone po roku 2020. Jest prawdopodobne, że po szczycie w Kopenhadze, podobny trend legislacyjny rozniesie się poza granice starego kontynentu. 

Zdaniem wielu specjalistów, w tym reprezentujących firmę Knauf Insulation, wszystkie działania zmierzające do redukcji zużycia energii przez budynki, to konieczność, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne, rozwój gospodarek oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Niesie jednak ze sobą ogromne wyzwania i potencjalne zagrożenia. Najważniejsze, to zapewnić pomoc finansową właścicielom budynków i zagwarantować dostęp do odpowiednich szkoleń, w szczególności wykonawcom oraz architektom – mówi Tony Robson – Brak wsparcia będzie bowiem największą przeszkodą w walce ze zmianami klimatu.

Wysiłki mające na celu rozwój zrównoważonego budownictwa, powinny iść w parze z dostępem do materiałów i technologii wywierających minimalny wpływ na środowisko. Takim produktem jest m.in. nowa, naturalna wełna mineralna w ECOSE Technology, produkowana przez firmę Knauf Insulation. Innowacyjna izolacja, dzięki zmniejszonej energii skumulowanej oraz zastąpieniu tradycyjnego fenelowo-formaldehydowego spoiwa przez innowacyjną technologię bazującą na odnawialnych składnikach, spełnia zasady zrównoważonego rozwoju. 

W podsumowaniu Tony Robson przypomniał, iż „Wyzwania dotyczące walki ze zmianami klimatu jest poważne. Efektywność energetyczna budynków zapewni nie tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale również spore oszczędności dla mieszkańców i całego społeczeństwa.”

Dodatkowe informacje

Firma Knauf Insulation należąca do Grupy Knauf, jest jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się producentów rozwiązań izolacyjnych dla budownictwa i rozwiązań przemysłowych.

Responding to Climate Change (RTCC) jest globalną platformą informacji na temat zmian klimatu i wyzwań rozwoju.

 W zorganizowanym przez RTCC spotkaniu, poświęconemu zrównoważonemu rozwojowi w budownictwie, wzięły udział także takie firmy jak Velux, Philips, Argo Wiggins oraz miasto Bergen (Norwegia).