O izolacji akustycznej

By knauf_insulation
Październik 27, 2021

Ludzki organizm w określony sposób reaguje na dźwięki dochodzące z otoczenia. Gdy ich natężenie jest zbyt wysokie, dochodzi do problemów z koncentracją, a w nocy kłopotów z zasypianiem. Należy o tym pamiętać, projektując i wykańczając dom jednorodzinny. Komfort jego mieszkańców może być zakłócany przez dźwięki dochodzące spoza obiektu, jak również z pozostałych pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu jest izolacja akustyczna budynku.

 

Co to jest izolacja akustyczna?

Aby osiągnąć zamierzony efekt, w trakcie prac wykończeniowych niezbędna jest izolacja akustyczna ścian, izolacja akustyczna drzwi oraz okien. W jaki sposób się ją przeprowadza? Czym dokładnie jest izolacja akustyczna?

Izolacja akustyczna domów jednorodzinnych

Dźwięki spotykane we wnętrzach budynków można podzielić na powietrzne i uderzeniowe. Do pierwszych zaliczać się będzie większość źródeł hałasu dobiegających z zewnątrz, dźwięk rozmów, jak również pracujących w pomieszczeniach urządzeń RTV i AGD – na przykład telewizora czy pralki. Dźwięki uderzeniowe wiążą się z upadkiem przedmiotów na podłogę, jak również domykaniem drzwi bądź przesuwaniem mebli. Wszystkie one przy stosunkowo niedużym natężeniu potrafią wpływać negatywnie na ludzki organizm za sprawą problemów z koncentracją czy trudności z zasypianiem. Powyżej 70 decybeli hałas negatywnie wpływa również na słuch, jednak tak wysokie natężenie dźwięku w praktyce nie jest spotykane we wnętrzach budynków. Izolacja akustyczna ścian, stropu, ale również drzwi i okien budynku pozwala zredukować poziom hałasu. 

 

Każda przegroda budowlana cechuje się własną izolacyjnością akustyczną, czyli zdolnością do pochłaniania dźwięku. Materiały, z których wykonane są ściany zewnętrzne i wewnętrzne, same w sobie nie zapewniają wystarczająco dobrej izolacyjności. Dlatego w przypadku ścian i stropów konieczna jest dodatkowa izolacja akustyczna. Co kryje się za tym pojęciem? Izolacja akustyczna to dodatkowa warstwa przegrody budowlanej, wykonana z materiału, który cechuje się odpowiednio wysoką izolacyjnością akustyczną zarówno jeśli chodzi o dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe. Należy pamiętać, że mają one różne źródła i charakterystykę, a więc dla poszczególnych materiałów oba rodzaje izolacyjności akustycznej oblicza się w odmienny sposób. Warto też wziąć pod uwagę, że szczególnie w przypadku dźwięków uderzeniowych ogromne znaczenie w kwestii izolacji akustycznej ścian ma także jakość wykończenia budynku – na przykład ułożenie rur oraz instalacji wewnątrz ścian, jak również odpowiednie połączenie warstwy izolacyjnej na ścianach i stropach.

Izolacja akustyczna okien

Nawet najlepsza izolacja akustyczna ścian może nie spełnić swojej funkcji, jeżeli słabym punktem w kwestii tłumienia hałasu będą okna budynku. Wybierając stolarkę okienną do wykańczanego bądź remontowanego budynku jednorodzinnego, inwestorzy zazwyczaj skupiają się na izolacyjności termicznej okien. Oczywiście ma ona kluczowe znaczenie w kwestii rachunków za ogrzewanie, jednak kupując konkretne okna, nie wolno zapominać także o tłumieniu hałasów. Współczesne okna wykonane z drewna lub PCV często charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną, którą określa współczynnik Rw. Jego wysokość warto dopasować do charakterystyki okolicy, w której znajduje się budynek. Wartość współczynnika Rw na poziomie 35 dB, oznaczająca, że okna są w stanie powstrzymać dźwięk o takim właśnie natężeniu, powinna w zupełności wystarczyć do domu położonego przy relatywnie ruchliwej drodze. Jeśli w pobliżu znajdują się natomiast tory kolejowe lub inne źródła jeszcze bardziej intensywnego hałasu, warto zainwestować w okna o wyższym współczynniku izolacyjności akustycznej.

Izolacja akustyczna drzwi

Izolacja akustyczna drzwi to kolejny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę, wykańczając dom. Drzwi wejściowe powinny zapobiegać utracie ciepła, chronić dom przed ewentualnymi intruzami, jak również stanowić barierę dźwiękoszczelną. W przypadku drzwi wejściowych przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się dokładnie takim samym współczynnikiem Rw jak w przypadku okien. Większość współczesnych modeli drzwi wejściowych spełnia odpowiednie standardy, dzięki którym dobra izolacja akustyczna ścian zewnętrznych nie pójdzie na marne.

Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych

O komforcie domowników decyduje przede wszystkim izolacja akustyczna ścian zewnętrznych budynku. To właśnie z zewnątrz pochodzi najwięcej kłopotliwych hałasów zaburzających spokój mieszkańców. W kwestii izolacji akustycznej ścian zewnętrznych inwestorzy mają ułatwione zadanie. Trudno wyobrazić sobie bowiem budowę domu pozbawionego izolacji termicznej – odpowiednia warstwa termoizolacji zapewniająca ochronę przed stratami ciepła i nadmiernymi wydatkami na ogrzewanie budynku jest obecnie standardem. Troszcząc się jednocześnie o izolację akustyczną ścian zewnętrznych, wystarczy wówczas postawić na odpowiedni materiał do termoizolacji. Takim materiałem jest wełna mineralna skalna lub szklana, która doskonale zapobiega utracie ciepła, a przy okazji świetnie izoluje dźwięki. Właśnie dlatego izolacja akustyczna ścian zewnętrznych, podobnie jak izolacja cieplna, odbywa się właśnie z użyciem wełny. Grubość warstwy dająca prawidłową termoizolację jednocześnie zapewnia domownikom wolność od hałasów dobiegających z zewnątrz.

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych

Jednak ściany działowe zazwyczaj nie są ocieplane. Na taki krok decydują się jedynie właściciele budynków, w których pomieszczenia ogrzewane o charakterze użytkowym sąsiadują bezpośrednio z pomieszczeniami nieogrzewanymi – na przykład spiżarnią bądź garażem. Wówczas niezbędna jest izolacja termiczna niektórych ścian wewnętrznych zarówno nośnych, jak i działowych. Wykorzystywane najczęściej do konstrukcji ścian działowych, które nie mają charakteru nośnego, płyty gipsowo-kartonowe cechuje bardzo słaba izolacyjność akustyczna. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy z domowników powinien we własnym pokoju mieć zapewniony wystarczający poziom prywatności i komfortu. Dlatego izolacja akustyczna ścian wewnętrznych także jest niezbędna. Do jej przeprowadzenia najczęściej używa się wełny mineralnej szklanej w postaci płyt o nieco niższej grubości niż w przypadku wełny mineralnej wykorzystywanej do izolacji ścian zewnętrznych, których ważnym zadaniem jest powstrzymywanie strat ciepła.

Izolacja akustyczna ścian przy pomocy wełny mineralnej

Dlaczego to właśnie wełna mineralna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem wykończeniowym? Decydują o tym jej wyjątkowe właściwości. Doskonała izolacja akustyczna przesądza o wyższości wełny nad pozostałymi materiałami, które można by wykorzystać do izolacji ścian zewnętrznych. Wełna mineralna osiąga najkorzystniejsze na rynku współczynniki przewodzenia ciepła – w tym przypadku im wartość tego współczynnika jest niższa, tym lepiej, bo mniej energii cieplnej przedostaje się na zewnątrz. Jednocześnie wełna mineralna doskonale izoluje dźwięki uderzeniowe i powietrzne, więc jest pod tym względem bezkonkurencyjna. Warto również pamiętać, że wełna mineralna szklana i skalna jest materiałem niepalnym. Jej ognioodporność ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa – warstwa termoizolacji bądź izolacji akustycznej powstrzymuje skutecznie rozprzestrzenianie się ewentualnego pożaru. Nie wolno zapominać o wysokiej wytrzymałości wełny. Warstwa izolacji akustycznej i termicznej wykonana z wełny mineralnej będzie służyła domownikom przez wiele lat, o ile tylko zostanie prawidłowo wykonana.

Wełna mineralna do izolacji akustycznej ścian

W naszej ofercie znajdują się produkty Akustik Board oraz Ekoboard z wełny mineralnej, specjalnie przeznaczone do izolacji akustycznej oraz termoizolacji ścian wewnętrznych, zewnętrznych oraz działowych. Poza doskonałymi właściwościami izolacyjnymi nasze produkty charakteryzują się bardzo wysoką ergonomią. Skompresowane opakowania są niezwykle łatwe w transporcie. Specjalne oznaczenia na płytach i rolkach wełny mineralnej ułatwiają cięcie materiału, co przekłada się na szybszy i wygodniejszy montaż. Wykańczając bądź remontując budynek, nie wolno skupiać się wyłącznie na termoizolacji. Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych, wewnętrznych, jak również drzwi, okien i stropów również w ogromnej mierze decyduje o komforcie domowników.