ocieplenie domu

By Michał Gieszczyk
Marzec 25, 2022

Od początku 2021 roku zmieniło się Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną z najważniejszych zmian dla inwestorów było zaostrzenie współczynników przenikania ciepła dla przegród pionowych i dachu. Dla zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych współczynnik przenikania ciepła zmniejszono z U=0,23 W/(m2K) do U=0,20 W/(m2K) a dla dachu odpowiednio z 0,18 W/(m2K) do 0,15 W/(m2K). Cóż to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Bardziej restrykcyjne współczynniki przenikania ciepłą przełożą się wprost na większą grubość bądź lepsze parametry materiału termoizolacyjnego. 

Jak ocieplić dom?

Ocieplenie domu to przedsięwzięcie, które ma na celu zredukowanie zużycia energii budynku. Do elementów podlegających zastosowaniu termoizolacji należą ściany fundamentowe, podłoga na gruncie, ściany oraz dach. Dla każdego z tych elementów należy zastosować materiały spełniające minimalne wymagania przepisów. Do najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych należą wełna i styropian. Do ocieplenia fundamentów zwykle używamy twardego styropianu ekstrudowanego XPS przy pozostałych elementach budynku sprawdzi się wełna szklana bądź skalna.

Jak ocieplić ściany domu z zewnątrz?

Najpopularniejszą metodą ocieplenia ścian budynku w Polsce jest tak zwana metoda lekka mokra. Polega ona na użyciu płyt ze skalnej wełny mineralnej bezpośrednio do ścian murowanych. Płyty przykleja się za pomocą specjalnego kleju. Zwykle są to popularne kleje na bazie cementu. Oprócz przyklejenia termoizolacji do ścian w większości przypadków potrzebne jest jej mechaniczne zamocowanie za pomocą kołków systemowych. Jeżeli producent nie posiada innych zapisów w Krajowej Ocenie Technicznej ich ilość powinna być obliczona przez projektanta jednak zgodnie z zapisami norm nie może być mniejsza niż 4 szt./m2. W polskich warunkach w zależności od grubości i masy materiału liczba łączników zwykle będzie wynosić 5 do 6 szt/m2. Płyty termoizolacji powinny być układane naprzemiennie między warstwami i staranie łączone w miejscu odcięć, aby unikać mostków termicznych. Kołki dobieramy nie tylko w zależności od grubości docieplenia, ale również w odniesieniu do rodzaju ścian budynku. Inne kołki zastosujemy do żelbetu czy cegły silikatowej, a inne do ścian z gazobetonu czy pustaka ceramicznego. Dodatkowo przy elementach drążonych preferowane jest wiercenie bez udaru. Grubość izolacji dla spełnienia obecnych WT U=0,20 W/(m2K) w zależności od jej parametrów termicznych jak również rodzaju ściany nośnej będzie wahać się od 12 do 20 cm. Przy domach pasywnych, gdzie parametry są bardziej restrykcyjne niż w przepisach, grubości te będą dochodziły do 25 cm.

Jak ocieplić ściany domu od wewnątrz?

Jeżeli nie ma możliwości ocieplenia ścian budynku od zewnątrz przy spełnieniu pewnych warunków możemy to również zrobić od strony wewnętrznej. Najczęściej zdarza się to w sytuacji już istniejących budynków, kiedy nie możemy zwiększyć obrysu budynku lub w obiektach podlegających opiece konserwatora zabytków. W tym wypadku ważne jest, aby prawidłowo zaprojektować przegrodę i uniknąć przemarzania i wykraplania wilgoci w miejscach wrażliwych. Przy zastosowaniu wełny od wewnątrz konieczna jest również paraizolacja zabezpieczająca przed wniknięciem pary wodnej do wnętrza termoizolacji. Przy ociepleniu obiektu od wewnątrz wskazane jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej która zapewni odprowadzenie nadmiernej wilgoci z pomieszczenia a dzięki temu nie będzie to prowadziło do wyrównania ciśnienia pary wodnej w kierunku ścian zewnętrznych.

Czym ocieplić dom?

Najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi są wełna mineralna i styropian. Wełna mineralna ma więcej walorów użytkowych takich jak niepalność i paroprzepuszczalność, która ma wpływ na zdrowy klimat pomieszczeń. Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, który ma coraz więcej zwolenników ze względu na swoje właściwości termiczne, akustyczne, przeciwogniowe oraz naturalne pochodzenie. Na rynku występują dwa rodzaje wełny mineralnej: wełna skalna zwana również kamienną oraz wełna szklana zwana potocznie „watą szklaną”. Obie produkowane są zgodnie z normą PN-EN 13162 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie - Wyroby z wełny mineralnej (MW) produkowane fabrycznie - Specyfikacja” ang. „Thermal insulation products for buildings - Factory made mineral wool (MW) products - Specification.” Dzięki temu oba rodzaje produktów charakteryzowane są tymi samymi parametrami i można je bezpośrednio porównywać.

Ocieplanie wełną mineralną domu drewnianego

Domy drewniane w technologii szkieletowej cieszą się coraz większą popularnością ze względu na łatwość i szybkość wykonania. Najczęściej wybieraną termoizolacją domów drewnianych jest wełna. W tym przypadku docieplenie również możemy wykonywać od wewnątrz skracając tym harmonogram budowy i uniezależniając się od pogody. W przypadku domów szkieletowych wełna rozkładana jest pomiędzy elementami konstrukcyjnymi budynku. Od wewnątrz należy zabezpieczyć ją paroizolacją a od zewnątrz membraną wiatroizolacyjną. Na taki układ stosowana jest najczęściej deska szalunkowa lub płyty OSB, które po odpowiednim przygotowaniu można również tynkować.

Ile kosztuje ocieplanie domu?

Cena ocieplenia domu uwzględnia ceny materiałów budowlanych jak również robocizny. Dom to inwestycja na pokolenia, dlatego nie warto oszczędzać na obu tych elementach. Odpowiednio dobrane materiały termoizolacyjne o wysokiej jakości zapewnią trwałość i niezmienność w czasie projektowanego rozwiązania, który przełoży się na niższe ceny za ogrzewanie. Nawet najlepsze materiały budowlane wymagają fachowego montażu, warto więc wybierać wykonawców z doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się wieloma udanymi realizacjami lub wykonawców z polecenia. Warto też zwrócić uwagę czy członkowie ekip budowlanych uczestniczyli w szkoleniach producentów i zweryfikować posiadane kwalifikacje pytając o certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu. Przy problemach w znalezieniu wykonawcy warto również posiłkować się informacją od producenta. 

Ocieplanie domu dofinansowanie


Przy rosnących cenach energii, węgla i gazu warto zainwestować w dobrą izolację termiczną, aby koszt eksploatacji budynku był na niższym poziomie. Relatywnie koszt materiałów termoizolacyjnych w skali budynku nie jest duży, a to właśnie te produkty mają największy wpływ na oszczędność energii w naszym domu. Przy termomodernizacji budynku można również skorzystać z dotacji rządowej w ramach programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste Powietrze” czy ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowe instrumenty spowodują, że zwrot inwestycji w termoizolację nastąpi dużo szybciej. Warto więc zainwestować w ocieplenie budynku a nie tylko przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię, ale również do redukcji emisji CO2. Odnośnie programu „Czyste Powietrze” najlepiej zasięgnąć informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub w gminie. Dodatkowo warto zajrzeć na stronę internetową NFOŚ gdzie zamieszczony jest regulamin i warunki programu. Ulgę termoizolacyjną możemy rozliczyć w naszym PIT a dokładne informacje znajdziemy na stronach rządowych.