Ścianki działowe - rodzaje, montaż, koszt

By Knauf Insulation
Maj 16, 2022

Przegrody wewnętrzne w budynku powinny mieć parametry akustyczne, które zapewnią komfort zamieszkania i jednocześnie jak najmniejszą grubość, aby nie tracić powierzchni użytkowej izb mieszkalnych. Na rynku występuje szereg rozwiązań przeznaczonych do budowy ścianek działowych od ciężkich konstrukcji murowanych czy szklanych przez lekkie ścianki szkieletowe na bazie podkonstrukcji drewnianej czy stalowej. Ściany działowe można również wykończyć w rozmaity sposób nie tylko używając farby, ale także tynków strukturalnych, betonu architektonicznego, tapet czy lameli.

Gotowa ścianka działowa

Ścianka działowa z lameli

Ostatnim trendem architektonicznym we wnętrzach są ścianki działowe wykonane z lameli. Lamele to cienkie deseczki o dużej wytrzymałości najczęściej wykonane z drewna dębowego, jesionowego, bukowego czy sosnowego. Produkowane mogą być również z gatunków egzotycznych. Zakupić można także ich tańsze odpowiedniki wykonane z MDF lub polistyrenu. Ściankę z lameli można wykonać jako ażurową z przestrzeniami pomiędzy elementami, pełną lub jako dodatkowe elementy istniejącej już ścianki działowej. Najłatwiej lamele mocuje się do ścianek działowych wykonanych z płyt g-k wypełnionych wełną. Montaż wówczas przebiega sprawnie a ścianka ma bardzo dobre parametry akustyczne. Wełna tłumi hałas a lamele mają zdolność do rozpraszania i tłumienia dźwięku. Zestawienie takie zapewni nam spokój w sąsiednim pokoju oraz atrakcyjny walor wizualny.


Szklana ścianka działowa

Przestrzeń mieszkania czy biura można wydzielić również za pomocą ścinek szklanych. Takie rozwiązanie najczęściej połączone jest z metalem. Jeżeli nie zależy nam na prywatności można zastosować szkło transparentne. We wnętrzach, gdzie ścinka ma za zadanie również odseparować przestrzeń w sferze wizualnej stosowane są szkła matowe barwione lub typu lakobel, opti white czy lustra weneckie. Dodatkowo możemy wybrać dowolne wzory lub zastosować druk na szkle i wybrane grafiki bądź zdjęcia. Takie rozwiązanie ma niewątpliwą zaletę, którą jest grubość takich ścianek i jednocześnie oszczędność powierzchni użytkowej. Ścianki szklane to element, który doskonale sprawdzi się w przestrzeniach biurowych oraz w designerskich wnętrzach mieszkań. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę- takie ścianki działowe również łatwo czyścić.

Ścianka działowa drewniana

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem architektonicznym są ścianki drewniane. Mogą być wykonane z litego bala niczym prosto z chaty góralskiej jako ścianka szkieletowa z okładziną lub jako kolejna warstwa istniejącej już przegrody. W przypadku ścianki z litego drewna jej ciężar jest dosyć znaczny i może być użyta w miejscu ścianek murowanych. W przypadku zamiany ścianki typy lekkiego należy taką zamianę skonsultować z autorem projektu bądź konstruktorem. Drewno to bardzo wdzięczny i naturalny materiał, który sprawdzi się we wnętrzu pod różną postacią. Zarówno ścianki z litego drewna jak również okładziny z paneli czy plastrów drewna nadadzą uroku i ciepła każdemu wnętrzu.

Ścianka działowa z drzwiami

Przy projektowaniu ścianki działowej należy również uwzględnić otwory drzwiowe. Przy ścianach szklanych drzwi niejako są newralgicznym elementem system. Przy ściankach działowych murowanych i wykonanych z profili grubość ścianki należy zsynchronizować z szerokością ościeżnic drzwi. Jeżeli wykonujemy drzwi na zamówienie nie stanowi to problemu, jeżeli jednak planujemy zakupić drzwi uniwersalne należy sprawdzić zakres regulacji ościeżnic. Uwzględniając wielkość drzwi oraz grubość ościeżnic należy również pozostawić po obwodzie kilka centymetrów szczeliny na piankę montażową. Przy ścianach murowanych nad otworem drzwiowym należy ułożyć nadproże żelbetowe a przy ściankach szkieletowych należy odpowiednio rozstawić profile montażowe bądź słupki i belki drewniane.

Jak postawić ściankę działową

Jaki profil na ścianki działowe?

Najbardziej popularnymi ścianami działowymi, które odznaczają się szybkim montażem są przegrody z płyt kartonowo gipsowych na profilu stalowym wypełniane wełną, która poprawia izolację akustyczną przegrody. Najczęściej używane są profile cienkościenne w kształcie ceownika ze stali ocynkowanej. Profile łączone są z posadzką ścianami poprzecznymi oraz sufitem za pomocą odpowiednich kołków szybkiego montażu bądź rozporowych w zależności od rodzaju podłoża. Rozstaw profili zależy od rozpiętości i wysokości ścianki działowej oraz od rozmiaru płyt g-k których zamierzamy użyć. Dodatkowo profile należy zagęścić w miejscach, gdzie na ścianie przewidujemy wieszać ciężkie przedmioty. Profile ze sobą łączymy za pomocą wkrętów samowiercących a płyty kartonowo gipsowe do profili odpowiednimi wkrętami do montażu takich elementów.

Co pierwsze ścianki działowe czy sufit podwieszany?

Sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swobodę aranżacji pomieszczeń oraz łatwość w umieszczaniu punktów świetlnych. Najlepszym rozwiązaniem konstrukcyjny zarówno z uwagi na stabilność jak i aspekty akustyczne jest w pierwszej kolejności postawienie ścinki działowej a później dowiązanie do niej sufitu podwieszanego. Na łączeniu ściany z sufitem można zastosować elastyczną masę szpachlową zawierającą włókna celulozowe i dyspersje z tworzyw sztucznych redukujące obciążenia wynikające z różnic łączonych materiałów. Takie rozwiązanie będzie zapobiegać powstawaniu rys.

Nowoczesne ścianki działowe

W obecne trendy architektonicznie wpisują się nie tylko ścianki działowe ze szkła czy lameli, ale również te wykonane z postarzanego drewna w stylu vintage czy nawet elementy z postarzaną blachą lub miedziane. Częstym zabiegiem architektonicznym jest również eklektyzm i mieszanie różnych stylów. Coraz częściej stosowane są przestawne ścianki działowe, które w łatwy sposób można przenieść i przearanżować wnętrze. Ciekawie zaprojektowana ścianka działowa może uatrakcyjnić wnętrze a wybierając materiały wykończeniowe warto postawić na naturalne i trwałe produkty jakim są cegły kamienie czy drewno. Pod kątem użytkowym i akustycznym najlepiej sprawdzą się ściany działowe murowane bądź szkieletowe wypełniane wełną.

Ile kosztuje ścianka działowa?

Koszty ścinek działowych są bardzo zróżnicowane. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za m2 w przypadku ścian murowanych bądź szkieletowych do nawet kilkuset złotych w przypadku ścian szklanych z nadrukiem. Przy wyborze ścian należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiału, ale również i robocizny. Ponieważ są to elementy które wpływają na komfort użytkowania i aspekty wizualne warto wcześniej przemyśleć swój wybór i rozważyć zastosowane przegrody zarówno pod kątem konstrukcyjnym, akustycznym, aranżacji wnętrza i pragmatycznie mając na uwagę ich grubość i stratę powierzchni użytkowej.