Ty też możesz zaoszczędzić energię! – Renovate Europe

By Anonim
Grudzień 13, 2011

Kampania Renovate Europe to ogólnoeuropejska akcja mająca na celu popularyzowanie regularnego podnoszenia efektywności energetycznej budynków w Europie poprzez zwiększenie nakładów inwestycyjnych do 3%. Od zeszłego miesiąca organizatorzy akcji intensyfikują swoje działania aby dotrzeć z postulatami do unijnych polityków oraz decydentów. Jednym z pierwszych kroków jest zebranie jak największej liczby podpisów pod propozycją projektu szerokiej termomodernizacji budynków oraz podnoszenia ich efektywności energetycznej.

Akcja jest szeroko wspierana przez branże materiałów izolacyjnych w tym firmę Knauf Insualtion producenta innowacyjnej wełny mineralnej w ECOSE® Technology.

„Wierzymy, że to europejczycy otworzą oczy unijnym urzędnikom. Tylko wspólne działanie firm z sektora budowlanego przy wsparciu zwykłych ludzi może doprowadzić do wywarcia społecznego nacisku. Na każdym kroku mówi się o potrzebie oszczędzania energii. Koncerny zaczynają produkować elektryczne samochody, większość urządzeń RTV i AGD posiada certyfikaty energetyczne. Najwyższy czas skoncentrować się na branży, gdzie marnotrawi się najwięcej energii z powodu niedostatecznej efektywności energetycznej budynków oraz stosowania nieodpowiednich materiałów budowlanych” - powiedziała Ewa Kosmala Pełnomocnik Zarządu Knauf Insulation Polska.

Wszystkie budynki w Europie pochłaniają 40% całego zużycia energii. Zdaniem organizatorów akcji, oszczędność energii w budownictwie powinna być kluczowa z punktu widzenia Europejskiej Polityki Energetycznej. Oszczędności energetyczne mogą przyczynić się do ograniczenia wydatków budżetowych. Dodatkowo umożliwią stworzenie nawet 2 mln nowych miejsc pracy i pozwolą na zminimalizowanie zapotrzebowanie na zużycie energii, której równowartość wynosi 4 miliardy baryłek oleju napędowe rocznie.

W Europie, każdego roku odnawia się  zaledwie 1,2% budynków a 0,1% podlega wyburzaniu. 1,2% w skali roku to stosunkowo za mało aby poprawić bilans energetyczny Europy. Nawet gdyby były one remontowane z uwzględnieniem najwyższych standardów dot. oszczędności energii to i tak nie przyniosłoby to żadnych korzyści energetycznych. Dopiero wzrost składki remontowej do 3% pozwoli Europie na oszczędność energii wykorzystywanej przez budynki o 80% do roku 2050 w porównaniu z rokiem 2005.

Akcję można poprzeć na stronie www.renovate-europe.eu

Czas zaoszczędzić energię!