W jaki sposób prawidłowo ocieplić strop i jakich materiałów do tego użyć?

By Knauf Insulation
Czerwiec 23, 2022

Jak ocieplić strop?

Ocieplenie budynku to istotne zagadnienie pozwalające na oszczędności oraz ochronę środowiska. Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za prawie 40 % zużycia energii końcowej. Od początku 2021 roku w Polsce zmieniły się postanowienia Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną z najważniejszych zmian dla inwestorów było zaostrzenie współczynników przenikania ciepła dla przegród pionowych i poziomych. Dla zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych współczynnik przenikania ciepła zmniejszono z U=0,23 W/(m2K) do U=0,20 W/(m2K), dla dachów, stropodachów i stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami odpowiednio z 0,18 W/(m2K) do 0,15 W/(m2K). Dla stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi utrzymano parametr U=0,23 W/(m2K). W przypadku stropów nad ogrzewanymi kondygnacjami podziemnymi i stropów międzykondygnacyjnych pozostawiono parametr U=1,0 W/(m2K) a dla stropów oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanego utrzymano U=0,23 W/(m2K). W zależności od wymagań rozporządzenia należy dobrać odpowiedni materiał termoizolacyjny pod kątem grubości oraz współczynnika przewodzenia ciepłą lambda.

Jak ocieplić strop drewniany?

Ocieplenie stropu drewnianego można wykonać za pomocą różnych metod. Popularnym rozwiązaniem jest montaż wełny mineralnej. Wełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, który ma coraz więcej zwolenników ze względu na swoje właściwości termiczne, akustyczne, przeciwogniowe oraz naturalne pochodzenie. Na rynku występują dwa rodzaje wełny mineralnej: wełna skalna zwana również kamienną oraz wełna szklana zwana potocznie „watą szklaną”. Obie produkowane są zgodnie z normą PN-EN 13162. Wełnę na strop drewniany docinamy delikatnie szerszą, aby szczelnie wpasować ją między legary stropu.

Jak ocieplić strop betonowy?

Najczęściej betonowy strop ocieplamy układając wełnę mineralną na całej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem są dwie warstwy materiału termoizolacyjnego ułożone “na mijankę”. Do przykrycia całości używamy folii wiatroizolacyjnej w taki sposób, żeby jeszcze lepiej ocieplić pomieszczenia znajdujące się poniżej. Jeżeli na stropie planujemy przestrzeń użytkową i zamierzamy zastosować podłogę drewnianą stosujemy najpierw mocowane do betonu legary a następnie w przestrzeni między belkowej układamy materiał termoizolacyjny.

Jak ocieplić strop z wiązarów?

Do izolacji stropu wiązarowego używamy płyt z wełny mineralnej skalnej, szklanej wełny, lub wełny do wdmuchiwania SUPAFIL. Ułożona wełna izoluje termicznie i akustycznie. W zależności od panujących warunków wilgotnościowych, w pomieszczeniu oraz rodzaju wentylacji, koniecznym może być zastosowanie folii paroizolacyjnej. Istotne jest szczelne dopasowanie w miejscach krzyżulców wiązarowych.

Czym ocieplić strop?

Dużo osób zastanawia się czym ocieplić  strop: wełną czy styropianem? Styropian chwalą sobie wykonawcy, ponieważ jest lekki i łatwy w obróbce. Za to ciężej dopasować go odpowiednio do potrzeb, aby nie pozostawić szczelin, przez które mogłoby uciekać ciepło, szczególnie w nieregularnych pomieszczeniach. Wełna mineralna ma za to więcej walorów użytkowych takich jak niepalność i paroprzepuszczalność, która ma wpływ na zdrowy klimat pomieszczeń. Dodatkową zaletą wełny mineralnej jest jej bardzo dobra izolacyjność akustyczna zarówno w skwerze wygłuszenia jak również pochłaniania dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Najlepiej strop przykryć drewnianą lub betonową podłogą. Przed ułożeniem podłogi drewnianej, na oczyszczony strop układa się folię paroizolacyjną, chroniącą wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Folia musi szczelnie przykrywać całą powierzchnię stropu, a połączenia poszczególnych pasów powinny zachodzić na siebie nie mniej niż 10 cm. Następnie mocuje się legary o wysokości odpowiadającej grubości ocieplenia. Grubość ta zależy od wymagań termicznych dotyczących stropu. Aby legary były stabilnie zamocowane, stosuje się układ krzyżowy desek o grubości 4 do 6 cm i szerokości ok. 10 cm.

Ocieplenie stropu wełną

Do ocieplania stropów najczęściej używa się wełny mineralnej. Grubość termoizolacji zazwyczaj waha się między 20 a 25 centymetrami. Doskonale do izolacji poddaszy nieużytkowych nadaje się też wełna wdmuchiwana. To dlatego, że szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki. Wykorzystuje się ją głównie na poddaszach, które mają być w ogóle nieużytkowane, w innym wypadku trzeba położyć podłogę. Do ocieplenia stropu betonowego od spodu doskonale sprawdzą się płyty z wełny drzewnej Tektalan, które mają coraz więcej zwolenników wśród inwestorów ceniących ekologiczne i pro środowiskowe produkty.

Czy warto ocieplić strop

Poprawne zapewnienie izolacji termicznej poziomej części kondygnacji odgrywa istotną funkcję z punktu widzenia energooszczędności i sprawności ocieplenia całego domu. Ocieplenie stropu w dużym stopniu powoduje zmniejszenie powierzchni domu, która zostaje poddana procesowi ogrzewania, a tym samym znacząco redukuje zapotrzebowanie na energię. Odpowiednio ocieplony strop stanowi warstwę izolacyjną, której rolą jest zatrzymywanie ciepła pochodzącego z systemu ogrzewania wewnątrz domu. Odpowiednie ocieplenie uniemożliwi przenikanie ogrzanego powietrza przez strop w kierunku poddasza, które nie zawsze jest  ogrzewane. Wyeliminowanie ucieczki ciepłego powietrza do najwyższej kondygnacji oznacza znacznie mniejsze straty energii cieplnej, a co za tym idzie, również i zmniejszenie konieczności ogrzewania. Na efektywność energetyczną wpływają bowiem przede wszystkim rozwiązania, które redukują straty ciepła i pozwalają, by zostało ono wewnątrz pomieszczeń użytkowych.