Wełna do wdmuchiwania- zalety i zastosowanie

By Knauf Insulation
Kwiecień 29, 2022

Rynek budowlany boryka się z brakiem pracowników, przez co firmy wykonawcze coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania ułatwiające i przyśpieszające pracę. Jedną z metod termoizolacji zapewniającą znaczne przyśpieszenie robót i pozwalające na dotrzymanie harmonogramu budowy jest zastosowanie wdmuchiwanych materiałów dociepleniowych. Jednym z przykładów może być wełna mineralna pakowana luzem. Jest to ekologiczna termoizolacja bez zastosowania lepiszcza, która sprzedawana w workach dostarczana jest na budowę i aplikowana do agregatu, który pod ciśnieniem wdmuchuje produkt w przegrody budowlane. 

Wełna do wdmuchiwania Knauf Supafil 

Wełna Supafil firmy Knauf Insulation to wysokiej jakości materiał termoizolacyjny aplikowany metodą wdmuchiwania. Produkt należy do grupy tak zwanej „białej wełny” wytworzonej z włókna szklanego bez dodatku spoiwa. Knauf oferuje 4 rodzaje wełny mineralnej przeznaczonej do wdmuchiwania pakowanej w siedemnastokilogramowych workach. Do tej grupy należą: SUPAFIL LOFT PLUS, SUPAFIL CAVITY WALL, SUPAFIL LOFT PRO oraz SUPAFIL TIMBER FRAME. Produkty z serii Supafil posiadają najwyższy możliwy do uzyskania certyfikat jakości powietrza wewnętrznego Eurofins Gold, potwierdzający ścisłe ograniczenia w zakresie emisji chemicznej, co przekłada się na zdrowy mikroklimat pomieszczeń i komfort zamieszkiwania. Supafil to pierwsze na rynku wełny do wdmuchiwana z oznaczeniem DECLARE.

SUPAFIL TIMBER FRAME – wełna wdmuchiwana przeznaczona do docieplenia konstrukcji szkieletowych z możliwością użycia w obrębie poddaszy nieużytkowych oraz stropów belkowych. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ =0,034 W/(m·K) i ciężarem własnym 35 kg/m3.

SUPAFIL LOFT PLUS- wełna wdmuchiwana szczególnie dedykowana do ocieplenia poddaszy nieużytkowych. Odznacza się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ =0,038 W/(m·K) i ciężarem własnym 23 kg/m3.

SUPAFIL LOFT PRO- stosowana analogicznie jak SUPAFIL LOFT PLUS. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ =0,037 W/(m·K) i ciężarem własnym 22 kg/m3

SUPAFIL CAVITY WALL- przeznaczona szczególnie do izolacji termicznej ścian szczelinowych z pustką powietrzną. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ =0,034 W/(m·K) i ciężarem własnym 35 kg/m3

Wdmuchiwanie wełny mineralnej

Jednym z najpopularniejszych materiałów izolujących przed ucieczką ciepła, który ma coraz więcej zwolenników ze względu na swoje właściwości i naturalne pochodzenie jest wełna mineralna. Jest to produkt o bardzo dobrych parametrach termicznych i akustycznych, dlatego świetnie sprawdzi się w budownictwie mieszkaniowym jak również w budynkach użyteczności publicznej. W przypadku napiętego harmonogramu budowy warto rozważyć zastosowanie wełny wdmuchiwanej.

Wdmuchiwana wełna mineralna jest produktem ekologicznym i bezpiecznym. Podobnie jak pozostałe rodzaje szklanej wełny mineralnej Knauf jest całkowicie niepalna: odznacza się reakcją na ogień na poziomie A1 co nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowania obiektu ale również bezpieczeństwo pracy wykonawców. Tego typu wełnę wdmuchuje się za pomocą specjalnych agregatów. Produkt jest mocno skompresowany i pakowany w workach o wadze 16,6 kg. Przed wsypaniem granulatu do podajnika najlepiej worek podzielić na dwie lub trzy części. Opakowanie rozcina się bezpośrednio nad zbiornikiem agregatu. Przed rozpoczęciem nadmuchu zarówno w ścianach szkieletowych jak i pomiędzy belkami stropu czy krokwiami wykonujemy otwory w membranie, które zabezpieczamy taśmą SOLIPLAN chroniąc w ten sposób membranę przed rozerwaniem. W przypadku przegród nadmuch rozpoczynamy od wypełnienia dolnej jej części po czym odwracając lancę kierujemy nadmuch ku górze. W przypadku ścian wysokich zaleca się wykonanie dwóch punktów nadmuchu na jeden wypełniany obszar. W przypadku ocieplenia poddaszy nieużytkowych wykonuje się swobodny natrysk granulatu z wełny. Ma to niewątpliwą zaletę w braku ograniczeń grubości warstwy termoizolacyjnej. Wełna Supafil może być nadmuchiwana bezpośrednio na strop żelbetowy jak również na płyty kartonowo gipsowe. Agregaty do wdmuchiwania mogą być stosowane przez cały rok niezależnie od wilgotności i temperatury. To kolejny argument przemawiający za stosowaniem wełny wdmuchiwanej w stosunku do niektórych innych rodzajów termoizolacji. Wełnę wdmuchiwaną możemy stosować nie tylko w trudnodostępnym miejscach, ale również świetnie sprawdzi się jako izolacja dachu skośnego, stropu belkowego, ścian zewnętrznych w budownictwie szkieletowym, poddaszy nieużytkowych oraz wielu innych miejscach budynku. Ważnym elementem przy używaniu wełny wdmuchiwanej jest odpowiednie ułożenie membrany. Membran musi mieć odpowiednią wytrzymałość, być prawidłowo naciągnięta oraz mieć sklejone zakłady. Przy użyciu wełny wdmuchiwanej zalecane jest również zagęszczenie mocowania membran za pomocą zszywek lub gwoździ. Praktyka pokazuje, że najlepiej stosować rozwiązania systemowe dlatego przy wyborze wełny wdmuchiwanej Supafil firmy Knauf Insulation warto również zastosować membranę dachową tego samego producenta Homeseal LDS 0.04 FixPlus.

Wdmuchiwanie wełny- cena

Dom to inwestycja na długie lata, a przy rosnących cenach energii, węgla i gazu warto zainwestować w izolację termiczną sprawdzonej marki i wysokiej jakości, aby koszt eksploatacji budynku był na niższym poziomie. Wełna wdmuchiwana to nie tylko oszczędność wynikająca z niższej ceny samego produktu, ale również zwiększenie szybkości prac budowlanych co przekłada się na niższą cenę robocizny. W okresie długiego oczekiwania na ekipy wykonawcze, takie rozwiązanie będzie doskonałe dla inwestorów, którzy liczą na szybki czas realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Dodatkowo wełna wdmuchiwana odznacza się również bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła a prawidłowo aplikowana ogranicza powstawanie mostków termicznych, które mogą powodować dodatkowe straty energii. Ich zniwelowanie bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. 

W przypadku dodatkowych pytań, informacji o produktach SUPAFIL udzielą:

Tomasz Waczyński

[email protected]

Kamil Nagrodzki

[email protected]