Ocieplenie poddasza to ważna i konieczna inwestycja. Zanim jednak podejmiemy się tego działania, warto zastanowić się jakie materiały izolacyjne będą do tego celu najlepsze. Prawidłowo wykonana termoizolacja poddasza zapewni nam wysoki komfort cieplny i akustyczny, a ponadto zwiększy bierną ochronę przeciwpożarową. Jest to niezwykle istotne dla osób, które projektując i budując dom postawiły na poddasze użytkowe. Takie miejsce idealnie sprawdzi się jako prywatna strefa relaksu, gdzie często znajdują się sypialnie czy pokoje dla dzieci. Jeśli natomiast nie chcemy zagospodarować przestrzeni na poddaszu, warto wiedzieć jak ocieplić poddasze nieużytkowe. Poddasze nie zawsze musi być zagospodarowane, jednak mimo to warto je ocieplić. Dlaczego? Przez nieocieplone poddasze i dach może uciekać do 30% cennego ciepła, co może nas sporo kosztować szczególnie zimą, przy stale rosnących cenach energii.
Od czego zacząć ocieplenie poddasza nieużytkowego ze stropem drewnianym
i betonowym
Ocieplenie poddasza powinniśmy rozpocząć od ustalenia kilku istotnych faktów. Najważniejszą rzeczą którą musimy wiedzieć na samym początku jest to, jakie poddasze ocieplamy – użytkowe czy nieużytkowe ze stropem drewnianym czy betonowym. Każde wymaga bowiem nieco innego docieplenia. Od tego zależy również jakich materiałów izolacyjnych Knauf Insulation będziemy potrzebować. Warto zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi przez specjalistów w dziedzinie termoizolacji domu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że podjęta inwestycja będzie nam służyć przez długi okres.
Dlaczego warto zadbać o poddasze?
Poddasze nieużytkowe to miejsce, które znajduje się pod dachem skośnym i zazwyczaj nie jest wykorzystywane do celów mieszkalnych. Większość osób wykorzystuje je zatem jako strych – idealne miejsce do przechowywania niepotrzebnych rzeczy. Z tego powodu wychodzi się z założenia, że skoro poddasze jest nieużytkowe to nie ma potrzeby go ogrzewać. Nic bardziej mylnego. Bez względu na przeznaczenie poddasza nieużytkowego dobrze jest pomyśleć o jego ociepleniu, ponieważ to właśnie tędy ucieka część ciepła z pomieszczeń znajdujących się poniżej. Zanim rozpoczniemy planowanie prac termoizolacyjnych powinniśmy sprawdzić jaki strop będziemy ocieplać – betonowy czy drewniany, ponieważ od tego zależy, w jaki sposób możemy wykonać docieplenie poddasza.
Strop drewniany
Kiedy ocieplane jest poddasze nieużytkowe z belkowanym stropem drewnianym, materiały izolacyjne układa się pomiędzy poszczególnymi belkami. Jako izolację wykorzystuje się najczęściej wełnę szklaną. W pierwszej kolejności na spodniej części stropu należy zbudować okładzinę sufitową, następnie można wykonać właściwe ocieplenie, czyli zainstalować warstwę wełny mineralnej Knauf Insulation między belkami. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z sufitem podwieszanym, możemy przygotować drugą warstwę izolacyjną, układaną na konstrukcji sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie ułatwia zbudowanie na stropie podłogi drewnianej lub z płyt OSB, co może się okazać istotne, kiedy zechcemy wykorzystać poddasze w funkcji strychu. Planując ocieplenie poddasza, powinniśmy także pamiętać o tym, że jako izolacji nie wykorzystuje się w tym przypadku styropianu w tradycyjnej postaci. Zdarza się, że przestrzenie międzybelkowe zasypywane są polistyrenowym granulatem. Istnieje jednak kilka zasadniczych powodów, dla których powinniśmy unikać takiego rozwiązania. Jednym z nich jest zbyt mała masa granulatu, która nie zapewni odpowiedniej izolacji akustycznej oraz – co ważne – nie ochroni drewna w przypadku pożaru. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie granulat z wełny mineralnej, który posiada odpowiednie właściwości termoizolacyjne, wygłuszające oraz zapewnia skuteczną ochronę przeciwpożarową.
Strop betonowy
Strop betonowy częściej spotykany jest na poddaszach użytkowych. Zastosowanie takiego rozwiązania na poddaszu nieużytkowym zazwyczaj motywowane jest chęcią wykorzystania tej przestrzeni w funkcji strychu. Ocieplenie poddasza nieużytkowego z betonowym stropem wykonuje się po zabudowaniu i wykończeniu dachu. Wśród najczęściej stosowanych w tym przypadku materiałów termoizolacyjnych wymienia się wełnę mineralną w postaci skompresowanych mat – co ułatwia ich transport i przechowywanie. Wełna po rozpakowaniu szybko rozpręża się do nominalnej grubości i jest gotowa do instalacji. W krótkim czasie, samodzielnie, bez użycia skomplikowanych narzędzi jesteśmy w stanie poprawnie zaizolować strop na poddaszu.
Ocieplenie poddasza użytkowego. Dlaczego warto sięgnąć po wełnę mineralną?
Termoizolacja poddasza to bardzo ważna inwestycja, dlatego warto użyć do niej wełny mineralnej, która uważana jest za najlepszy materiał do tego typu izolacji. Idealnie dopasowuje się do izolowanej przestrzeni między krokwiami. Dzięki doskonałym właściwościom termicznym materiału oraz zastosowaniu dwuwarstwowego ocieplenia mamy pewność wyeliminowania mostków termicznych. Ocieplenie poddasza użytkowego najlepiej zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom – nieprawidłowo wykonana termoizolacja poddasza użytkowego może się wiązać z wieloma problemami, takimi jak rozwój grzybów
i pleśni, zawilgocenie, a nawet gnicie elementów więźby. To z kolei, narazi nas na dodatkowe oraz niepotrzebne koszty. Sposobem na uniknięcie takich problemów jest zwrócenie szczególnej uwagi na układ warstw izolacyjnych, ciągłość materiału ociepleniowego
i prawidłową paroizolację.
Prace nad ociepleniem poddasza użytkowego powinny rozpocząć się, kiedy dom zostanie doprowadzony do stanu surowego, zamkniętego, oraz po zakończeniu prac mokrych
w budynku – tynków oraz wylewek. Materiały izolacyjne mogą być rozmieszczone na różne sposoby, co jest uzależnione od konstrukcji więźby dachowej oraz grubości termoizolacji np. ponad krokwiami, między krokwiami i pod krokwiami. Zdarza się także, że najbardziej optymalne okazuje się łączenie ze sobą wymienionych metod: najczęściej spotykanym oraz rekomendowanym rozwiązaniem jest stosowanie dwuwarstwowej izolacji pomiędzy krokwiami oraz pod krokwiami. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, zawsze powinien on uwzględniać konieczność wentylowania dachu oraz spełniać wymogi związane z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Do izolacji dachu skośnego najczęściej wykorzystuje się wełnę szklaną, której zaletą jest to, że nie obciąża ona konstrukcji dachu, a jednocześnie idealnie wypełnia przestrzeń pomiędzy krokwiami. Bardzo istotną kwestią przy wyborze izolacji termicznej jest zwrócenie uwagi na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im parametr ten jest niższy, tym lepsze właściwości izolacyjne wełny mineralnej.
Jaką wełnę wybrać ?
Jednym z często stosowanych i polecanych przez specjalistów materiałów izolacyjnych do ocieplenia poddasza jest wełna mineralna szklana. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wełna mineralna od Knauf Insulation produkowana w technologii ECOSE®. Poza bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi jest ona także przyjemna w dotyku, mniej pyląca oraz wygodna w montażu. Dostępna jest w postaci mat NatuRoll i Unifit. Wysoka kompresja tego typu wełny mineralnej szklanej sprawia, że izolacja jest lekka, co czyni jej transport bardziej ekonomicznym. Wełna mineralna marki Knauf Insulation wyróżnia się także wysoką sprężystością, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w izolowaną przestrzeń miedzy krokwiami. Wełna mineralna szklana zapewnia również ochronę przeciwpożarową. Została ona oznaczona najwyższą klasą reakcji na ogień – A, co oznacza, że nie ma ona udziału
w rozprzestrzenianiu się pożaru i nie powoduje rozgorzenia. Wełna mineralna w technologii ECOSE® odznacza się także wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięków, co zapewni odpowiednia izolację akustyczną domu.
O tym nie możesz zapomnieć ocieplając poddasze
Bardzo istotną kwestią, o której nie można zapomnieć ocieplając poddasze, jest wentylacja dachu. Brak wlotu i wylotu powietrza może spowodować rozwijanie się w domu grzybów i pleśni.
Nie możemy zapomnieć o kwestiach mniej technicznych – takich jak fachowcy i sam przebieg inwestycji. Bardzo istotne jest wybranie odpowiednich wykonawców, ponieważ w dużej mierze to od nich zależy, czy nasz dom będzie dobrze ocieplony i czy inwestycja będzie nam służyć. Zanim podejmiemy decyzję warto zasięgnąć opinii o firmie, która nas interesuje oraz przeprowadzić wstępną rozmowę na temat warunków technicznych, formalnych i finansowych wiążących się z prowadzonymi pracami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że powierzyliśmy nasz dom we właściwe ręce, a ocieplenie poddasza poprawi komfort naszego codziennego życia