Ściany działowe stanowią stały element w budownictwie mieszkaniowym. Chociaż wedle niektórych współczesnych trendów architektonicznych, na przykład w postindustrialnych loftach, ich obecność ogranicza się do minimum, są one niezbędne, aby oddzielić poszczególne strefy i pomieszczenia budynku, a także zapewnić jego mieszkańcom intymność, prywatność i komfort. W tym kontekście bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowa izolacja ścian działowych. Jest ona niemal tak ważna, jak w przypadku ścian zewnętrznych i ścian nośnych znajdujących się wewnątrz budynku.
Wybór odpowiedniego materiału – np. wełny mineralnej szklanej Akustik Board lub Ekoboard, dostępnych w ofercie Knauf Insulation – sprawia, że ściany działowe mogą prawidłowo spełniać swoją funkcję. Oprócz termoizolacji, należą do nich także izolacja akustyczna oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe. Ponadto, nowoczesna wełna mineralna szklana nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, które szczególnie w okresie grzewczym potrafi utrzymywać się na wysokim poziomie. O ostatecznej funkcjonalności ścian działowych decyduje nie tylko wybór materiału, ale także jego prawidłowy montaż.
Specyfika ścian działowych w budownictwie mieszkaniowym
Ściany wewnętrzne w budynkach można podzielić na ściany nośne oraz ściany działowe. Najbardziej oczywistą rolą, jaką mają one do odegrania jest oddzielanie od siebie poszczególnych pomieszczeń. Różnica polega jednak na tym, że usytuowanie ścian nośnych, nazywanych także konstrukcyjnymi, wynika z projektu budynku. Ich zadaniem jest bowiem przenoszenie obciążeń pochodzących z wyższych kondygnacji i stropu na fundamenty budynku. Z tego względu ściany nośne nie mogą zostać naruszone, a tym bardziej wyburzone w trakcie remontu.
Ściany działowe pojawiają się natomiast na skutek wybranej aranżacji wnętrza. Nie przenoszą one żadnych obciążeń i mogą być swobodnie modyfikowane. Służą jedynie do dzielenia przestrzeni na strefy i pomieszczenia. Dzięki nim we wnętrzu powstają pokoje pełniące odmienne funkcje z punktu widzenia domowników i gości.
Termiczna izolacja ścian działowych
Z punktu widzenia energooszczędności budynku najważniejsza jest izolacja ścian zewnętrznych, ale także izolacja stropu oraz izolacja dachu skośnego. Prawidłowo przeprowadzona przynosi ogromne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła zostanie wybrane. To jeden z najważniejszych trendów we współczesnym budownictwie, gdzie królują domy energooszczędne, a nawet pasywne. Zresztą obecnie szczelnej izolacji są również poddawane budynki gospodarcze, a także garaże podziemne. Na rynku dostępne są rozwiązania o wąskiej specjalizacji, na przykład przeznaczone do fasad wentylowanych, zielonych dachów, jak również budynków szkieletowych.
Nie wolno jednak zapominać, że z punktu widzenia komfortu termicznego mieszkańców domu, istotna pozostaje także termiczna izolacja ścian działowych. Teoretycznie nie jest ona niezbędna – temperatura w całym budynku powinna utrzymywać się na podobnym poziomie. Praktyka niekiedy wygląda jednak inaczej. Zdarza się, że pomieszczenie użytkowe sąsiaduje z nieużywanymi, a więc nieogrzewanymi lub pełniącymi specyficzną funkcję – na przykład spiżarni. Termiczna izolacja ścian działowych, do której najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną szklaną, staje się wówczas koniecznością. W takim przypadku dobrze wybrać materiał izolacyjny, który będzie charakteryzował się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Akustyczna izolacja ścian działowych
O ile ocieplenie ścian działowych często nie jest niezbędne, szczególną rolę odgrywa za to akustyczna izolacja ścian działowych. Wełna mineralna szeroko wykorzystywana do ociepleń budynków na szczęście cechuje się również taką właściwością. Izolacja akustyczna ścian działowych pełni dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, uzupełniają izolację akustyczną ścian zewnętrznych, razem z nią zapobiegając przedostawaniu się hałasu do poszczególnych pomieszczeń. Oprócz tego, należy pamiętać, że pomieszczenia mają zapewnić domownikom spokój i intymność. Dźwięki dobiegające z łazienki i kuchni niekoniecznie muszą być słyszane w sypialniach bądź po innych pomieszczeniach, w których domownicy wypoczywają, uczą się lub pracują. Innymi słowy wyciszenie ścian działowych często pozostaje jedynym sposobem na zapewnienie domownikom wystarczającego komfortu akustycznego. Płyty gipsowo-kartonowe, które standardowo tworzą ściany działowe w budownictwie mieszkaniowym, są słabym izolatorem dźwięku, który wymaga uzupełnienia o dodatkową warstwę wykonaną z przeznaczonego do tego celu materiału.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe
Wybierając materiał służący do izolacji ścian działowych słusznie zwraca się uwagę na jeszcze jeden parametr, mianowicie klasę bezpieczeństwa ogniowego. Wykańczając bądź remontując przestrzeń mieszkalną, należy brać pod uwagę także najczarniejsze scenariusze – w tym przypadku pożar. Ogień szybko rozprzestrzenia się wewnątrz budynków napotykając na swojej drodze szereg materiałów łatwopalnych, między innymi drewno. Warto zadbać o to, aby ściany wewnętrzne stanowiły dla niego silną barierę. O ile ocieplenie można wykonać przy pomocy styropianu, który cechuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wiele do życzenia może pozostawiać jego ognioodporność. Problem nie dotyczy natomiast wełny mineralnej szklanej – tworząc izolację ścian działowych jest ona w pełni ognioodporna i w razie zagrożenia zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się pożaru, co w krytycznej sytuacji może uratować zdrowie, a nawet życie domowników.
Izolacja ścian działowych a zanieczyszczenie powietrza
W ostatnich latach w Polsce wiele mówi się o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wewnątrz budynku bywa ono nawet kilkukrotnie wyższe niż na zewnątrz. Oprócz wadliwej i nieefektywnej wentylacji do takiego stanu rzeczy przyczyniać się może stosowanie nieodpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dlatego izolacja ścian działowych musi być wykonana z materiału, który w żaden sposób nie przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynku.
Izolacja ścian działowych – wełna mineralna szklana Knauf Insulation
Oferta Knauf Insulation obejmuje najwyższej jakości produkty przeznaczone do izolacji ścian działowych. Składa się na nią przede wszystkim najwyższej klasy wełna mineralna szklana. W zależności od funkcji i lokalizacji, ściany działowe powinny spełniać wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe. WEŁNA MINERALNA SZKLANA – AKUSTIK BOARD, podobnie jak WEŁNA MINERALNA SZKLANA – EKOBOARD znakomicie wywiązuje się z tych zadań. Zapewnia bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła – na poziomie λD = 0,037 W/mK.
Właściwa izolacja ścian działowych wykonana z naszej wełny mineralnej chroni nie tylko przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz budynku, lecz również zapewnia komfort akustyczny pomiędzy pomieszczeniami wewnętrznymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków usytuowanych przy ruchliwych drogach czy na gęsto zaludnionych osiedlach.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że izolacja ścian działowych służy nie tylko zachowaniu komfortu termicznego i akustycznego. Dlatego produkty Knauf Insulation do izolacji ścian wewnętrznych charakteryzują doskonałe parametry termo-akustyczne oraz bezpieczeństwo ogniowe o najwyższej klasie A1. To szalenie istotne w kontekście bezpieczeństwa domowników i gości odwiedzających budynek.
Produkując wełnę szklaną przeznaczoną do izolacji ścian działowych mamy na uwadze także kwestie czystego powietrza. Ważne jest korzystanie z innowacyjnych technologii budowlanych, jak technologia ECOSE®, dzięki której powstają izolacje Knauf Insulation. Przyznany naszym produktom certyfikat EUROFINS Gold potwierdza, że nasze produkty nie mają wpływu na jakość powietrza wewnętrznego.
Izolacja ścian działowych przy użyciu wełny mineralnej szklanej dostępnej w ofercie Knauf Insulation przebiega szybko i sprawnie. Decyduje o tym podwyższona sztywność wełny mineralnej. Dzięki niej materiał świetnie zachowuje swój kształt, co przekłada się na szczelność izolacji. Produkty cechują się też prostym i szybkim montażem, między innymi za sprawą specjalnych oznaczeń ułatwiających cięcie. Skompresowane opakowanie jest bardzo łatwe w transporcie. Ponadto wełna mineralna dostępna w naszej ofercie jest miła w dotyku, mało pyląca i bezwonna.